Návod k pěstování stromkových růží

K tomu, aby nám růže na zahrádce krásně rostly a hlavně kvetly, je zapotřebí dodržet pár základních zásad.

První z nich by měl být výběr správného místa tak, aby v pozdějších letech měla rostlina dostatečně prostoru a světla ke svému životu.

Nejvhodnější dobou pro výsadbu jsou podzimní měsíce (do zámrazu), nebo pak na jaře v období března až dubna, než růže začnou více rašit.

Ideálním vhodným místem pro výsadbu stromkových růži je slunné místo. Pro pěstování je vhodná dobře propustná, humózní, písčito-hlinitá půda. Nesmíme také zapomínat na velmi důležitý faktor, a tím je zálivka. Výrazně ovlivňuje tvorbu květu a růst silných výhonů.

Výsadba a substrát:

Pro stromkové růže vybíráme slunná stanoviště na vzdušném místě s půdou dobře propustnou, humózní, písčito-hlinitou. Po vybalení sazenice namočíme růže do kýble s vodou na 12- 24 hodin.

Před samotným namočením zkrátíme kořeny rostliny a zkrátíme výhony seříznutím na 1-3 očka (pokud sázíme na jaře, při zasazování na podzim necháme samotný řez až na předjaří). Jáma pro výsadbu stromkových růži by měla být zhruba v hloubce 60 cm, její dno a boky pořádně prokypříme vidlemi, pro dobrý start rostliny je vhodné přidat substrát pro růže, nebo dobře vyzrálý kompost.

Přidáme vrstvu hlíny a až poté vložíme samotnou rostlinu. Rostlinu zasadíme zhruba o 5 cm níže, než rostla ve školce (řídíme se dobře viditelným ,,uzlem,, který po zasazení musí být v zemi). Vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami by měla být zhruba 80 - 100cm. Pokud chceme nahradit růže novými, musíme vyměnit zeminu do hloubky až 50 cm.

Hnojení:

Můžeme použít speciální substrát určený pro růže, který obsahuje základní potřebné živiny. Doporučujeme používat hnojiva určené přímo pro stromkové růže. V budoucnu je ideální doplňovat základní prvky, jako dusík, fosfor, draslík, vápník, železo, hořčík. Hnojíme převážně na jaře, dále pak na konci června, kdy se začínají tvořit poupata. Na přelomu října a listopadu doplňujeme obzvlášť draslík a fosfor.

Zálivka:

Důležitým faktorem v případě růže je zálivka. Výrazně ovlivňuje tvorbu květu a růst silných výhonů. Velmi nedostačující je občasné zalití deštěm. Vydatnou zálivku dodáváme v průběhu vegetace (mimo sluneční dny) zhruba jednou týdně.

Nikdy nezaléváme růže za velkého horka, pouze ráno a večer. Pokud je správně nahrnuta zemina kolem keře, zajistí nám, aby voda neodtékala jinam. U růže sahají kořeny velice hluboko, z tohoto důvodu je důležité rostlině dodat správné množství vody (až 50 litrů na 1 m2 ).V tomto případě by toto množství mělo vystačit zhruba na 10 až 14 dní. V letních měsících, kdy teploty dosahuji vysoko, tento interval zkrátíme.

Ke konci vegetace začneme ubírat na intervalu zálivky (zhruba konec léta). Nesmíme také zapomenout zalévat před prvními mrazíky, aby rostlina neuhynula suchem. Je velmi důležité, aby se voda nedostala na listy ani na spodní listy, kvůli chorobám. (Černá skvrnitost)

Choroby a škůdci:

Nejčastějšími chorobami jsou černá skvrnitost a padlí. Černá skvrnitost je houbovou chorobou. Pokud nám rostlinu napadne tato choroba, odstraníme poškozené listy a ošetříme fungicidem Baycor nebo Talent.

Další choroba, která se na listech může objevit, je padlí růžové, tu poznáme, když se na listech objeví bělavý až šedobílý povlak. Vyskytuje se z důvodu nesprávné zálivky, z uzavřených prostorů, nebo přílišné změny v teplotních výkyvech. Pokud se již padlí na vašich rostlinách objevilo, okamžitě odstraňte napadané části a použijte k ošetření fungicid Karathane. Dalšími běžnými škůdci růži jsou mšice, těch se zbavíme běžně dostupnými prostředky, nebo také postřikem z mýdlové vody aplikací na listy.

Ochrana rostlin před zimou:

Růže, které jsou vysazené přímo na zahradě, připravíme na zimu tak, že zkypříme ornici v okolí růže. Takto vzniklé brázdy můžeme vyplnit hnojem, který ale nesmí přijit do styku se dřevem. Na jaře nám poslouží jako základní hnojivo. Výhony můžeme přikrýt i chvojím případně slámou nebo netkanou textilií. Celkově růže přikrýváme, pokud teploty klesnou pod - 10°C. Pnoucí růže jsou téměř mrazuvzdorné. Nejjednodušší a dostačující ochrana je ochrana korunky.

Řezy:

Zimní řez - před začátkem zimy se všechny výhony zakrátí podle síly vzrůstu dané odrůdy - stejná výška 30-50cm.

Jarní řez - na konci zimy se dělají řezy hlubší. Přitom se bezezbytku odstraní všechny slabé a staré výhony. Ponecháme si pouze 3-5 nejlepších výhonů, které se zakrátí podle síly vzrůstu dané odrůdy na 10-15cm.

Letní řez - v létě pravidelně odstraňujeme odkvetlé květy. Tím podpoříme růst a tvorbu nových výhonů a květů.

Důležité informace

Odstraňování "planých" výhonů u stromkových růží

Když zasadíte stromkovou růži, po několika týdnech/měsících začne kvést,ale kromě původní barvy květin, se mohou někdy ukázat i "divoké" fialové květy. Tyto fialové květy jsou z původní roubovací podnože a je třeba je odstranit (viz obrázky).

Odstraňte všechny "divoké“ květy a výhonky, které vyrůstají z rostliny. Uvedený obrázek č.2.

To je nutné udělat, protože "divoká rostlina“ zpomaluje vývoj roubované květiny a nakonec může převzít roubovanou rostlinu.

  • Obrázek č.1

    "Divoké" fialové
    květy na stromkové
    růži

  • Obrázek č.2

    Odstranění "divokých" květů
    a výhonků

  • Obrázek č.3

    Růže po odstranění všech "divokých" květů a výhonků